Moje cesta k pozlacenému porcelánu netrvala ani dlouho, ani nebyla složitá. Cítila jsem, že onen bílý a křehký porcelán uvítá další ušlechtilý materiál. Zlato v keramice však provází nedobrá pověst! Podobně jako porcelán je náladové, nevychází dle představ a celkově si dělá co chce. To byla výzva a já výzvy moooc ráda!
Jednoho dne jsem si z oblíbené prodejny pro keramiky objednala opravdové zlato! Rozumějte – preparát zlata. Poštou mi přišla opravdu drobná a opravdu drahá lahvinka, v ceně drobného zlatého prstýnku. Obsah i jeho typický odér mě zaujal ještě víc a jakmile to šlo, běžela jsem do dílny. Ještě téže večer jsem zapínala pec.
Technologie výroby porcelánu se zlatem:
Jak jsem psala výše, večer jsem zapínala pec…Ale jak pak to, když je výroba keramiky tak časově a technologicky náročná? Posbírala jsem bílé porcelánové hrnečky, náušnice a talířky nejen po dílně, ale i galerii, ve které mám vystavené hotové výrobky. Tak ano, šla jsem trochu do rizika, že zničím opravdu krásné kousky, ale touha po poznání, nové technologii a překvapení mě k tomu donutila 🙂
Stále však dlužím vysvětlení, jak se zlacení dělá. Po klasickém postupu 1. a 2. výpal nastává po aplikování zlata fáze 3. výpalu. Ten je na mnohem nižší teplotu a jde v něm o to, aby ze sloučeniny vyhořely přídavné látky a zůstalo jen ono zlato. Po aplikování zlata štětcem se nechá vrstva zasychat a následuje láskyplné naládování pece. A nedovedete si představit, jak jsem byla napjatá, než pec vychladne. Velkou výhodou keramika je, že má „vánoce“ mnohokrát do roka!
A tak již 2. rokem vzniká občasná kolekce zlatého porcelánu. Nejraději ji tvořím na vánoční svátky, protože zlato k těmto svátkům patří a je 1 ze 3 věcí, které přinesli Ježíškovi tři králové. U žen mají velkou oblibu pozlacené náušnice a náhrdelníky. A pokud chcete třpyt a lesk vidět na vlastní oči, zastavte se ve Vystaveno, výstavním prostoru v cenrtu Hradce Králové, kde mám tu radost je ukazovat 🙂